معرفی موزه

ساختمان دو طبقه آجری با نمایی بسیار زیبا در مرکز شهر توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند. با توجه به بافت شهری و صنعتی دلیجان این ساختمان همچون نگینی در شهر می درخشد. با تلاش اعضای شورای شهر در دوره های قبل و ادامه این تلاش ها در دو سال گذشته توسط شورای چهارم و شهردار وقت جناب اقای مهدی اسماعیلی قدیمی ترین بنای شهرداری در استان مرکزی بازسازی و بهسازی گردید تا در آینده ای بسیار نزدیک با تجهیز و تکمیل، تبدیل به موزه مردمشناسی شهرستان دلیجان گردد و با ثبت آن، در فهرست آثار ملی ایران قرار گیرد (پروسه ای که در حال انجام می باشد)این بنا در زمینی به وسعت 1800 و با زیربنای 340 مترمربع در دو طبقه مرمت و بازسازی شد. با توجه به استحکام کلی بنا، نسبت به مقاوم سازی سقفها و دیوارهای ترک خورده اقدامات لازم صورت گرفت. همچنین احداث یک کانال به طول 45 متر برای گردش هوا و مانعی جهت نفوذ رطوبت به پایۀ دیواره های بنا، مرمت دیواره های پیرامونی، کف سازی، احداث استخر میانی، باغچه بندی، نرده کشی و دیوار کشی در محیط پیرامونی، ازجمله اقدامات فنی انجام شده در این مکان است که همه با اقتباس از معماری سال ساخت بنا (1314) می باشد.

وجود آبهای سطحی به دلیل گود بودن حیاط نسبت به خیابانها و کوچه های مجاور و همچنین بالا بودن سطح آبهای زیرزمینی، ازجمله مشکلات مهم در روندمحوطه سازی موزه بود که با مهار آبهای سطحی، احداث چاههای جذبی و نصب پمپ اتوماتیک این مشکل مرتفع شده است.

با همت و تلاش شهرداری و با حمایت همه جانبه شورای چهارم این بنا با اعتباری بالغ بر 4/000/000/000 ریال در کمتر از دو سال به بهره برداری رسید . با توجه به بافت سنتی بنای مذکور و دارابودن محوطه نسبتا بزرگ، مکانی مناسب برای برگزاری مراسم فرهنگی و هنری شهر می باشد امید است که با حمایت مردم فرهیخته شهر دلیجان در آینده شاهد رونق این بنای تاریخی و کهن باشیم .
بازدید این هفته : 1586
بازدید هفته گذشته: 4152
بازدید تا کنون: 1382172
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دلیجان می باشد
طراحی و اجرا: واحد فناوری اطلاعات شهردای دلیجان
آدرس: استان مرکزی، دلیجان، ضلع جنوبی میدان بسیج
تلفن: 44228333-086 فکس:44228808-086